Terapia manualna w prywatnym gabinecie fizjoterapii Reha-Wroclaw FizjoterapiaTerapia manualna to terapia rękoma

W języku łacińskim słowo manus oznacza rękę, dlatego też tłumacząc zwrot terapia manualna – mówimy o fizjoterapii i sposobie leczenia wykonywanym rękoma fizjoterapeuty.

Pierwszym elementem terapii tą metodą jest zebranie wywiadu oraz wnikliwe badanie pacjenta w celu ustalenia charakteru jego problemu. Trzeba pamiętać o tym, ze poszukiwane  przyczyny dolegliwości nie zawsze są oczywiste, a nierzadko znajdują się na samym końcu łańcucha czynników doprowadzających do wystąpienia bólu kręgosłupa lub danej tkanki.

Po wnikliwej analizie danych dostarczonych przez wywiad z pacjentem i testy kliniczne, fizjoterapeuta umiejscawia struktury objęte zaburzeniem. Określa również stopień ich uszkodzenia i ustala metody postępowania. Następnie pacjent poddawany jest zaplanowanym zabiegom terapeutycznym. Opierając się na wiedzy fizjologicznej i zasadach biomechaniki terapeuci wpływają poprzez odpowiednie działania manualne na poszczególne elementy aparatu ruchowego, a więc: stawy, mięśnie,  więzadła,  ścięgna czy nerwy obwodowe.

Metody i techniki terapii manualnej w fizjoterapii

Do podstawowych technik terapii manualnej należą tutaj mobilizacje, trakcje i manipulacje. Skuteczność tych zabiegów opiera się nie na sile oddziaływania, ale na odpowiedniej technice wykonania. Mobilizacja polega na powtarzanym przesuwaniu powierzchni stawowej zablokowanego stawu przez terapeutę, ze stopniowym przekraczaniem granicy blokady. W technice manipulacji rehabilitant natomiast wykonuje szybkie pchnięcie dłonią na zablokowany staw. Trakcja tymczasem wykorzystuje siłę rozciągającą rąk fizjoterapeuty i pozwala w sposób kontrolowany rozszerzyć powierzchnie stawowe, rozluźnić tkanki miękkie, czy uwolnić uciśnięte korzenie nerwowe.

Dodatkowo doświadczony fizjoterapeuta w trakcie samego zabiegu fizjoterapii decyduje często o wykorzystaniu różnorakich instrumentów. Sa one również stosowane w innych metodach fizjoterapeutycznych, a coraz częściej wdrażane właśnie w proces terapii manualnej t.j.:

  • neuromobilizacje
  • terapia punktów spustowych
  • manipulacja powięzi Fascial Manipulation FM
  • MTG/masaż tkanek miękkich
  • masaż leczniczy
  • igłoterapia
  • Kinesiotaping

Są to metody pracy, które pozwalają leczyć wszystkie tkanki, wchodzące w skład narządu ruchu. Podobnie do specjalnie dobranych technik uśmierzających ból czy zwiększających ruchomość, bądź przywracających stabilność. Sprawiają one, że terapia manualna coraz częściej jest wybierana zarówno przez terapeutów, jak i przez samych pacjentów.

Techniki i metody używane w terapii manualnej opisane dokładniej są w zakładce: fizjoterapia ⇒ czytaj więcej