terapia mobilizacja blizn, szwy i zrosty Terapia blizn w fizjoterapii

Terapia blizn wprowadzana jest w rehabilitacji pozabiegowej w celu zmniejszenia jej widoczności, a także poprawy funkcjonalności. Podczas mobilizacji blizny głównym celem pracy fizjoterapeuty z danym zrostem czy szwem  jest umożliwienie ich prawidłowego zagojenia oraz zrośnięcia. Przede wszystkim dlatego, aby nie stały się one źródłem zmian w działaniu narządu ruchu. Nie mniej ważne jest, by również ich wygląd był w miarę estetyczny. W przeciwieństwie do starszych zbliznowaceń, czas odgrywa tu ważną rolę. Im szybciej zacznie się terapię, tym mniejsze ryzyko powikłań po gojeniu blizn.

Mobilizacja blizn

Za wygląd blizny po zagojeniu odpowiadają włókna kolagenowe. Ich ilość oraz właściwe położenie zależą od właściwości regeneracyjnych skóry. Aby taki zrost goił się w sposób prawidłowy i nie przyczynił się do powstania późniejszych komplikacji, bardzo ważna jest jego mobilizacja. Oznacza manualną pracę fizjoterapeuty z blizną po:
  • otwartych złamaniach
  • cesarskim cięciu, operacjach powłok brzusznych
  • oparzeniach
  • mastektomii
  • i wielu innych
Nawet zupełnie mała blizna po niewielkim zabiegu może dawać objawy, które rzutują na cały organizm. Np.:
  • 5mm szew po artroskopii kolana potrafi znacznie ograniczyć zgięcie w stawie kolanowym. W związku z tym zaburza wzorzec chodu i w rezultacie wydłuża proces rehabilitacji po takim zabiegu
  • po chirurgicznym usunięciu raka piersi blizny wywołują ból i ograniczenie ruchomości u ponad 70% pacjentów
  • prawie 90% pacjentów po wykonanej laparotomii ma zrosty jelit, przewlekły ból brzucha oraz miednicy
W obrębie blizn mogą też pojawić się zaburzenia czucia: może ono być obniżone (jakby ktoś dotykał nas przez papier), lub podwyższone (podczas dotyku pojawia się uczucie kłucia, pieczenia, czy też promieniowania bólu w okoliczne rejony ciała).

Zrosty i szwy świeże i starsze

W REHA-Wrocław Fizjoterapia zajmujemy się zarówno mobilizacją blizn starszych, jak również zupełnie świeżych, bezpośrednio po zabiegach i po pierwszym podgojeniu rany. W przypadku nowej, świeżej blizny fizjoterapeuta uelastycznia, zmiękcza i rozluźnia samą bliznę oraz tkanki, które ją otaczają – dzięki czemu przyśpiesza się ich regeneracja. Zapobiega to nieregularnemu gojeniu się, ściąganiu skory, swędzeniu i bólowi. Przy starszych  zbliznowaceniach rehabilitant uelastycznia oraz rozluźnia już mocno zgrubiałe tkanki i rozbija powstałe podczas gojenia zrosty – dzięki temu następuje uelastycznienie otaczających bliznę obszarów: mięśni, ścięgien i skóry. Terapią blizn zajmuje się doświadczony fizjoterapeuta, a rozpoczynamy ją po podgojeniu rany. Wykorzystujemy do tego terapię manualną blizny oraz tkanek ją otaczających, masaż tkanek głębokich, rozciąganie, terapię  powięziową, kinesiotaping (plastrowanie) czy suche igłowanie. Ilość wizyt w gabinecie uzależniona jest od stanu blizny.