Masaż tkanek głębokich jako metoda terapii manualnej
Masaż tkanek głębokich (MTG) to forma manualnej pracy z ciałem. To świadome, nieschematyczne podążanie za funkcją układu mięśniowo-powięziowego. To przede wszystkim bezpośredni rodzaj pracy zwiększający gibkość i ruchomości tkanek miękkich. Poprawa ich jakości w ergonomiczny i ekonomiczny sposób. Jest to coraz popularniejsza i godna uwagi forma masażu, która pozwala na skuteczne rozwiązywanie zaburzeń w obrębie narządu ruchu, i nie tylko. Można powiedzieć, że jest to jedna z najskuteczniejszych form masażu leczniczego.
Na czym polega masaż tkanek głębokich
Masaż głęboki to terapia działająca na warstwach i piętrach tkanek, nieopracowywanych w masażu klasycznym czy sportowym. Jest też formą zaprogramowanej terapii pacjenta lub sportowca dostosowaną do konkretnej jednostki. W przeciwieństwie do masażu sportowego, gdzie pracuje się powtarzającymi się sekwencjami ruchów takich samych dla każdego zawodnika. Za pomocą tej techniki można wpływać na stan napięcia mięśniowego i powięziowego, można korygować wady i leczyć dysfunkcje narządu ruchu.
Podstawowym celem zabiegu jest zwracanie uwagi na zmienianie struktury i ograniczeń ruchomości tkanek. W technice tej ruchy są wykonywane nadzwyczaj precyzyjnie. Pracuje się bardzo powoli, dając tkankom czas na fizjologiczną odpowiedź i przystosowanie się do nowych warunków.
Kolejną cechą tego rodzaju masażu jest stosowanie bardzo małych lub w ogóle nie stosowania środków poślizgowych. Pracuje się używając skośnego nacisku na tkanki z uwagi na to, że jest on lepiej tolerowany przez osobę masowaną. Poza tym tkanka mięśniowa dobrze reaguje na rozciąganie i przesuwanie, ale na przyciskanie szczególnie do kostnych elementów nie można już sobie pozwolić.
Z pewnością nazwa: masaż tkanek głębokich mogłaby sugerować silne i bolesne oddziaływanie na ciało pacjenta. W rzeczywistości metoda ta okazuję się wyjątkowo delikatna i subtelna. Dlatego, że wszystkie ruchy wykonuje się z wielką precyzją, a dodatkowo bardzo wolno. Siła nacisku aplikowana jest dla każdego pacjenta indywidualnie – dobrana do siły napięcia tkanek.
Niewątpliwie wszystko to powoduje, że metoda staje się skuteczna, a pożądane efekty zauważyć można już po pierwszym zabiegu. Bezsprzecznie tak precyzyjny rodzaj pracy z pacjentem wymaga od terapeuty wyjątkowo dobrej palpacji i umiejętności lokalizowania zmian w tkankach.
Reasumując, korzyści płynące z zastosowania masażu tkanek głębokich to przede wszystkim zmniejszenie napięcia mięśniowo-powięziowego, działanie przeciwbólowe, zwiększenie zakresów ruchomości, odzyskanie balansu mięśniowego, poprawa funkcji mięśni oraz poprawa ukrwienia opracowywanych tkanek.
Wskazania do skorzystania z masażu tkanek głębokich
- rwa kulszowa, rwa barkowa,
- ostry lub przewlekły zespół bólowy kręgosłupa, również związany z „wypłynięciem jądra miażdżystego”,
- napięciowy ból głowy, migreny, nadmierne napięcie mięśni żuchwy,
- różnego pochodzenia bóle pachwin,
- zaburzenia napięcia mięśniowego, sztywność mięśni,
- ograniczenia ruchomości stawów,
- blizny,
- okres po unieruchomieniach stawów (po urazach, operacjach),
- choroby zwyrodnieniowe i reumatyczne w celu rozluźnienia mięśni i złagodzenia dolegliwości bólowych,
- wad postawy,
- objawy przeciążenia poszczególnych odcinków mięśni,
- skrócenia tkanek miękkich, „sklejenia” powięzi,
- schorzenia o charakterze przeciążeniowym (łokieć tenisisty, golfisty),
- schorzenia o charakterze uciskowym (zespół górnego otworu klatki piersiowej, zespół ciasnoty przedziału przedniego, rwa gruszkowata).
Przeciwwskazania to terapii masażu tkanek głębokich
- nowotwór,
- infekcja organizmu z lub bez gorączkowania,
- zmiany skórne, rany otwarte, owrzodzenia,
- ciężka miażdżyca,
- rozrusznik serca,
- niewyrównane wady serca, nieleczone lub silne nadciśnienie tętnicze,
- tętniaki,
- zaburzenia czucia,
- zaawansowana osteoporoza,
- krwiaki, obrzęki,
- pacjenci z zaburzeniami krzepliwości krwi- wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego,
- ciąża,
- nieleczona lub lekooporna padaczka,
- choroby psychiczne,
- choroby zakaźne.
Masaż leczniczy w gabinecie REHA-Wrocław fizjoterapia
⇒ czytaj więcej
Pozostałe metody terapii manualnej
⇒ czytaj więcej