Masaż leczniczy klasyczny limfatyczny sportowy wykonywany przez fizjoterapeutow w REHA-Wrocław FizjoterapiaWybór właściwego rodzaju masażu i odpowiednich technik uzależniony jest od wielu czynników. Należą do nich m.in.: wiek pacjenta, płeć, masa ciała, ogólny stan zdrowia, rodzaj chorób oraz cele, jakie stawia sobie fizjoterapeuta. Jednak dopiero w trakcie samej rehabilitacji terapeuta obserwując reaktywność tkanek na zastosowany przez niego bodziec fizyczny, jakim jest określony masaż, dobiera siłę, czas i formę trwania tego bodźca. Najczęściej stosowane współcześnie rodzaje masaży leczniczych zalicza się: masaż leczniczy klasyczny, terapię mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, masaż tensegracyjny, masaż segmentarny, drenaż limfatyczny, masaż: tkanek głębokich, punktowy, łącznotkankowy, centryfugalny itd.

Masaż leczniczy w fizjoterapii

Zadaniem masażu leczniczego jest przede wszystkim zmniejszenie napięcia mięśni i powięzi, poprawa sprawności chorego i wywołanie odczynów fizjologicznych w tkankach, narządach i układach, oraz ogólne rozluźnienie organizmu. Oddziałuje on na skórę, mięśnie, powięzi, torebkę stawową i więzadła, receptory nerwowe oraz naczynia krwionośne i limfatyczne. Poprawia także krążenie krwi, przez co więcej tlenu i składników odżywczych dociera do mięśni, a produkty przemiany materii są z nich skuteczniej usuwane. Powoduje relaksację, przyśpiesza regenerację organizmu. Do głównych technik stosowanych w masażu zaliczamy: głaskanie, ugniatanie, oklepywanie i rozcieranie. Może być wykonywany ręcznie lub za pomocą przeznaczonych do tego aparatów czy urządzeń. Do najczęstszych wskazań zastosowania masażu leczniczego zalicza się:
  • choroby i dysfunkcje narządu ruchu, stawów i kręgosłupa
  • zmiany przeciążeniowe mięśni i stawów
  • stany po urazach (stłuczeniach, skręceniach, zwichnięciach i złamaniach)
  • migreny
  • stany ogólnego napięcia
  • stany bólowe
  • stany po złamaniach, zwichnięciach i skręceniach
  • i wiele innych
Masaż nie jest wskazany u osób u których występują rany, niezagojone blizny, ropnie na skórze, oraz u pacjentów, u których występują czynne przetoki i krwotoki.

Masaż tensegracyjny

jest oparty na zasadach prawa tensegracji, czyli na zależnościach strukturalnych występujących między mięśniami, powięziami i więzadłami. Te właśnie struktury pozostają w pośrednim lub bezpośrednim kontakcie z tkankami znajdującymi się w miejscu bólu. W praktyce fizjoterapeutycznej przejawia się to tym, że wzrost napięcia spoczynkowego jednego mięśnia powoduje z czasem proporcjonalny wzrost napięcia innych mięśni, które pozostają z nim w bezpośrednim lub pośrednim kontakcie strukturalnym. Zabieg rozpoczyna się badaniem przez doświadczonego fizjoterapeutę punktów o szczególnej wrażliwości dotykowej i lokalizacji tkanek, w których wystąpiło wzmożone napięcie spoczynkowe. Następnie fizjoterapeuta wykonuje masaż, w celu przywrócenia prawidłowego napięcia w tym wybranym, określonym układzie. Dla potrzeb masażu tensegracyjnego w fizjoterapii wyróżnia się cztery układy: mięśnia: najszerszego grzbietu, piersiowego większego, zębatego przedniego i więzadła krzyżowo-guzowego. Techniki masażu tensegracyjnego to: głaskanie, rolowanie, przemieszczanie, rozcieranie i ugniatanie.

Masaż/drenaż limfatyczny

jest masażem, który usprawnia krążenie limfy. Przeciwdziała powstawaniu zaburzeń wywołanych jej zastojem, udrażnia węzły chłonne. Podobnie umożliwia zmniejszanie obrzęków limfatycznych, zastoinowych, zapalnych lub związanych z niedoborami zawartości białek we krwi. Z pewnością wpływa pozytywnie na optymalizację transportu wody i soli mineralnych w organizmie i usuwanie toksyn. W drenażu limfatycznym fizjoterapeuta rozpoczyna masaż od rejonów w bezpośrednim sąsiedztwie kątów żylnych i stopniowo obejmuje obszary dystalne. Natomiast przepychanie chłonki terapeuta wykonuje od obwodu w kierunku węzłów chłonnych. Powolny przepływ chłonki wymusza dosyć wolne tempo wykonywania drenażu limfatycznego. Podstawowymi technikami są: rozcieranie oraz chwyty pompujący i czerpiący, służące przepychaniu płynów. Istotne jest, by podczas tego masażu nie rozgrzewać tkanek. Głównymi wskazaniami do masażu limfatycznego są schorzenia układu naczyń limfatycznych i obrzęki (szczególnie kończyn).

Masaż sportowy

jest nieodłącznym elementem odnowy biologicznej w sporcie. Jest wykorzystywany w prewencji kontuzji przed treningiem sportowym w celu zaktywizowania napięcia mięśniowego i jak najlepszego przeciwdziałania urazom. Po ćwiczeniach natomiast fizjoterapeuta skupia się na odprężeniu mięśni i zapobieganiu bólom mięśniowym, likwidacji skutków przetrenowania i relaksacji. Podczas gdy po urazie celem masażu jest odbudowa tkanki mięśniowej i poprawa elastyczności mięśni po unieruchomieniu. Profilaktyka zdrowotna i dbanie o formę pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów to recepta na sukces! Masaż leczniczy jest często częścią terapii manualnych wykonywanych w naszym gabinecie ⇒ czytaj więcej