Kinesiotaping jako metoda terapeutyczna

Kinesiotaping polega ona na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami. Została opracowana w latach 70-tych przez japońskiego doktora Kenzo Kase, i od tego czasu zyskuje coraz większą popularność w gabinetach fizjoterapeutycznych i rehabilitacji sportowej.
Zaaplikowany plaster powoduje uniesienie i pofałdowanie naskórka wraz z warstwą skóry właściwej: odciąga skórę od leżącej pod nią powięzi i odciąża tkanki leżące pod nią. To z kolei prowadzi do zwiększenia krążenia w obrębie sieci naczyniowej podbrodawkowej i w naczyniach głębokich skóry oraz zwielokrotnienie transportu chłonki. Dzięki temu procesowi powstają korzystne warunki do regeneracji w obrębie miejsc zmienionych procesem chorobowym. Dochodzi do normalizacji napięcia mięśniowego, powięziowego, uaktywnienia przepływu krwi i limfy, poprawy motoryki, zmniejszenia dolegliwości bólowych, napięcia mięśniowego. Dodatkowo aktywuje się system limfatyczny oraz krwionośny, a także pobudzony zostaje endogenny system znieczulenia. Uzyskuje się w ten sposób zwiększenie zakresu ruchomości, aktywację uszkodzonych mięśni, zmniejszenie odczuć bólowych, likwidację zastojów i obrzęków limfatycznych oraz korekcję ustawienia stawów, ułożenia powięzi i skóry.
Takie bezpośrednie działanie mechaniczne obniża nacisk tkanek miękkich, co często przynosi naszym pacjentom niemal natychmiastową ulgę w zespołach bólowych.
Zastosowanie Kinesiology Taping
Dodatkowo można za pomocą Kinesiotapingu skorygować ustawienie poszczególnych elementów w łańcuchu biomechanicznym: aby wymusić określone ruchy bądź ich ograniczenie. Przykładowo w naszym gabinecie REHA-Wrocław wspomagamy ta metodą naukę utrzymania prawidłowej postawy u dzieci. Reasumując działanie terapii jest uzależnione od rodzaju aplikacji i sposobu naklejenia plastra.
Plastry stworzone są z bawełny i kleju akrylowego. Elastyczne, nie ograniczają ruchów, przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Plastry z pewnością można nosić od kilu dni do kilku tygodni lub do momentu odklejenia się plastra.
Wnioskując Kinesiotaping nasi doświadczeni i fachowi fizjoterapeuci stosują często jako uzupełnienie terapii manualnej bądź innych metod fizjoterapeutycznych, przeprowadzanych w naszym gabinecie.
Wskazania do przeprowadzenia terapii Kinesiology Taping:
- zaburzenia w obrębie mięśni oraz więzadeł
- dolegliwości bólowe układu mięśniowo-szkieletowego powstałe wskutek urazu, przeciążeń
- chroniczne bóle odcinka lędźwiowego-krzyżowego kręgosłupa
- ostre dolegliwości bólowe odcinka szyjnego kręgosłupa
- obrzęki i stłuczenia
- zapalenie stawu
- urazy stawu barkowego
- zapalenie ścięgna Achillesa
- dyskopatia, rwa kulszowa
- po zabiegach chirurgicznych
- niedowłady kończyn
- skręcenia/zwichnięcia stawów
- blizny
- paluch koślawy
- wady postawy
- wszelkie zespoły bólowe, także u kobiet ciężarnych
- kontuzje sportowe, skurcze mięśni
- i wiele innych
Metody i techniki terapii manualnej stosowanej w REHA-Wrocław
⇒ czytaj więcej