FMS Functional Movement Screen- ocena funkcjonalna

FMS ocena funkcjonalna jako cwiczenie korygujace w fizjoterapiiOcena funkcjonalna FMS Functional Movement Screen to narzędzie uproszczonych ćwiczeń korygujących, które wykorzystuje siedem prostych do wykonania testów. Oceniają one fundamentalne wzorce ruchowe, które leżą u podnóża naszej każdej aktywności ruchowej. Nie ma znaczenia, czy jest to aktywność codziennego użytku, sport rekreacyjny czy też wysiłek fizyczny na najwyższym poziomie intensywności. Ocena fundamentalnych wzorców ruchowych pozwala zidentyfikować asymetrie i ograniczenia w układzie ruchu. Ponieważ zaburzenie tych podstawowych wzorców wpływa niekorzystnie na ekonomię ruchu, bezsprzecznie podwyższa przez to ryzyko odniesienia urazu lub przeciążenia, zmienia odczucia proprioceptywne.

Ocena funkcjonalna przede wszystkim identyfikuje zaburzenia wzorców i asymetrii. W związku z tym pozwala także natychmiast ustalić kryteria i kierunki działań korygujących, które to przywracają prawidłową jakość wzorców ruchowych. Weryfikacją progresji jest wynik uzyskiwany w ponownej ocenie prowadzonej przez fizjoterapeutę.

Ponieważ ocena FMS jest wykorzystana przez fizjoterapeutów bez wątpienia na każdym poziomie sprawności ocenianego, upraszcza to dobór indywidualnych ćwiczeń korygujących, w zależności od potrzeb czy to pacjenta czy sportowca.

Celem korekcyjnego treningu FMS jest:

  • reedukacja zaburzonej mobilności,
  • reedukacja i programowanie pożądanych, prawidłowych wzorców ruchowych,
  • trening globalnych wzorców ruchowych zgodnie z potrzebami pacjenta/sportowca

Godne uwagi zalety wynikające z stosowania oceny i korekcyjnego treningu oceny funkcjonalnej FMS:

  • poprawa stanu funkcjonalnego pacjenta lub wyniku sportowego,
  • obniżenie ryzyka urazu i przeciążenia,
  • identyfikacja słabych ogniw łańcucha biokinematycznego i wychwycenie asymetrii funkcjonalnej, które są głównymi czynnikami powstawania kontuzji,
  • prosty i logiczny system ćwiczeń korekcyjnych,
  • łatwe monitorowanie postępów terapii i/lub progresji sportowca,
  • indywidualizacja ćwiczeń korygujących dostosowanych do oceny pacjenta/sportowca.

Więcej na temat ćwiczeń korygujących i rehabilitacji w REHA- Wrocław Fizjoterapia ⇒ czytaj więcej

Metody fizjoterapeutyczne w naszym gabinecie ⇒ czytaj więcej