drenaż limfatyczny i masaż limfatyczny w gabinecie REHA-Wrocław Fizjoterapia

Drenaż limfatyczny czyli masaż leczniczy: limfatyczny.

Drenaż limfatyczny to specyficzny rodzaj masażu, który ma na celu poprawę zaburzonego krążenia limfy w organizmie człowieka i przywrócenie mu pierwotnych funkcji. Limfa jest bardzo ważnym płynem ustrojowym, który powstaje na skutek przesączania osocza przez ściany naczyń krwionośnych. Naczynia limfatyczne w odróżnieniu do naczyń krwionośnych nie są częścią zamkniętego układu krążenia oraz posiadają węzły chłonne pełniące funkcję stacji filtracyjnych. To właśnie tam przejęte zostają zarazki, ciała obce czy produkty przemiany materii.

Nieprawidłowe krążenie limfy i brak możliwości usunięcia jej z tkanek prowadzi do obrzęknięcia zajętych miejsc i powstania tzw. obrzęku limfatycznego.

Jak go rozpoznać?

– na początku obrzęk jest miękki, konsystencji ciastowatej, podatny na ucisk

– z czasem twardnieje, skóra staje się przebarwiona i szorstka

– kończyna staje się ciężka, zwiększa się jej obwód

Najskuteczniejszym sposobem leczenia obrzęków limfatycznych jest fizjoterapia.

Dobrze wykonany, przez doświadczonego terapeutę drenaż jest bezpieczną, łatwą metodą, dającą świetne rezultaty. Można przeprowadzać go na różne sposoby, zachowując główne zasady zabiegu:

– manualny drenaż bazuje na czterech podstawowych chwytach Voddera

– ruchy powinny być na tyle delikatne, aby nie uszkodzić cienkich włókien kratkowatych i na tyle silne, aby gwarantowały efekt leczniczy

– właściwym tempem masażu jest rytm jednosekundowy, bardzo wolny – zbyt szybkie ruchy wpływają negatywnie na wydajność pracy naczyń

– kierunek wykonywania ruchów odgrywa ogromne znaczenie – należy zadbać o to, aby chłonka przesuwała się w kierunku serca, uniemożliwiając jej cofanie się

Czy drenaż limfatyczny jest dla każdego? Niestety nie. Istnieje długa lista przeciwwskazań, które dyskwalifikują pacjenta do zabiegu, między innymi:

– ciąża, karmienie piersią, menstruacja

– niewyrównana niewydolność serca

– ostro przebiegające stany zapalne wywołane przez bakterie, grzyby, wirusy

– zaburzenia układu krążenia (choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, niewydolność krążenia, zakrzepica żył głębokich, rozrusznik serca)

– jaskra

– niewydolność wątroby

– niewydolność nerek

– choroby nowotworowe

– nadczynność tarczycy

– niedrożność jelit

– tętniaki aorty brzusznej

– choroby jelit

REHA-Wrocław Fizjoterapia oferuje szeroki wybór masaży leczniczych w swoim gabinecie ⇒ czytaj więcej